Obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej na Wydziale Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w ramach działalności Lubuskiej Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej Gorzów Wielkopolski
W ramach obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej pracownik gorzowskiej Delegatury IPN pan Jarosław Palicki wygłosił w dniach 2-5 marca br. cykl okolicznościowych wykładowych dla studentów Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego. Wykłady zostały poprzedzone wprowadzeniem dra Piotra Krzyżanowskiego.
Obchody zorganizowano w ramach działalności Lubuskiej Młodzieżowej Akademii Bezpieczeństwa oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej Gorzów Wielkopolski przy współpracy z Oddziałem IPN w Szczecinie i Biblioteką Główną Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Źródło: https://www.gov.pl/web/kultura/80-rocznica-powstania-armii-krajowej
Na mocy rozkazu Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942 roku, zbrojne struktury Polskiego Państwa Podziemnego – Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Zmiana nazwy miała podkreślić, że jej żołnierze walczą w strukturach Polskich Sił Zbrojnych, bezpośrednio na terenach okupowanej Polski.
Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”.
Armia Krajowa była największą z podziemnych organizacji zbrojnych w Europie w czasie II wojny światowej i podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Przez cały okres okupacji żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną walkę z okupantem. Armia Krajowa w czasie niemieckiego terroru kształtowała postawy setek tysięcy Polaków, dawała nadzieję w trudnych chwilach i podtrzymywała ducha walki.
W chwili największej zdolności bojowej siły Armii Krajowej liczyły około 400 000 osób, żołnierzy i oficerów.
Kluczowym momentem walki Armii Krajowej była akcja „Burza”.