31 sierpnia 1982 r. mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego zaprotestowali przeciwko trwającemu już dziewięć miesięcy stanowi wojennemu. W centrum miasta w godzinach popołudniowych,  w okolicy katedry zgromadziło się co najmniej 5 tys. osób.

Komunistyczna władza postanowiła stłumić protest. Starcie MO i ZOMO z protestantami trwało do późnych godzin wieczornych. Była to największa demonstracja polityczna na Ziemi Lubuskiej po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. , okupiona przez jej uczestników licznymi represjami, w tym wyrokami więzienia.

30 sierpnia br. z udziałem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się uroczyste obchody 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia. W trakcie uroczystości Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz województwa lubuskiego oraz przemian demokratycznych w Polsce, a także odsłonił w centrum Gorzowa pomnik –instalację upamiętniającą wydarzenia sprzed 40. lat.

Natomiast Poczta Polska z okazji 40 rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 r.  wprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy.