W dniu 8 stycznia w III Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Warszawskiej  w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie z cyklu: Sąsiedzi – pogranicze polsko  niemieckie, które poprowadziła dr Małgorzata Cabańska-Rosada z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Prowadząca spotkanie przedstawiła uczniom klasy 1B sylwetkę niemieckiej pisarki, Christie Wolf. Christie Wolf wychowywała się w przedwojennym Gorzowie w rodzinie mieszczańskiej, najpierw przy Placu Słonecznym nr 5, a od roku 1936 roku w nowym domu rodziców przy ulicy Asnyka 1. Uczęszczała do średniej szkoły dla dziewcząt  Mädchenlyzeum  przy ulicy 30 Stycznia (dzisiejszy Zespół Szkół Ekonomicznych). W styczniu 1945 roku wraz z rodziną opuściła miasto, uciekając przed Armią Radziecką.

W lipcu 1971 Christie  Wolf przyjechała do Gorzowa, aby odwiedzić swoje rodzinne strony. Przebywała tu zaledwie 48 godzin, a wrażenia z tego pobytu stały się inspiracją do napisania książki „Wzorce dzieciństwa”.  Dokonała w niej rekonstrukcji wspomnień z lat dzieciństwa i młodości w Landsbergu, które przypadły na czasy hitlerowskie. Jest to swego rodzaju spacer po mieście, a jednocześnie podróż w czasie i przestrzeni. Niewątpliwie książka jest skarbnicą wiedzy o ówczesnym Gorzowie , ukazująca również zabytki, które do dziś dzień można podziwiać w Gorzowie Wielkopolskim.

Pisarka zmarła w wieku 82 lat i została pochowana w Berlinie. W lipcu 2015 roku na ścianie budynku przy ulicy 11 Listopada został namalowany mural poświęcony pisarce. W październiku zaś pisarka została uhonorowana rzeźbą zwaną Ławeczką Nelly, która usytuowana jest w centrum miasta Gorzowa Wielkopolskiego.